Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023

flaga godlo

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim przystąpiło do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobami z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Świadczenia usług opieki wytchnieniowej będą realizowane w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Całkowita wartość Programu to kwota 78.336,00 złotych, która w całości finansowana jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

OGŁOSZENIE O NABORZE UCZESTNIKÓW DO PROGRAMU OPIEKA WYTCHNIENIOWA

W związku z przyjęciem dotacji przez Powiat Wodzisławski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, przystąpiło do realizacji programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Adresaci Programu:

Program dedykowany jest członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednia opiekę nad osobami z niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osobą. 

Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi świadczone w ramach Programu.

 Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przez: 

  1. osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej/pielęgniarka lub innym, zapewniającym realizację usługi opieki wytchnieniowej w zakresie adekwatnym do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej (wynikających z Karty zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023) lub
  2. osoby posiadające, co najmniej 6 - miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy/opieki osobom niepełnosprawnym, w tym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu itp. Posiadane doświadczenie, o którym mowa w pkt. 2, powinno zostać udokumentowane.

 Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej przyznawane są w wymiarze nie więcej niż 240 godzin w danym roku kalendarzowym.

Usługa opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej może być świadczona w godzinach od 6.00 do 22.00 przez 7 dni w tygodniu, przy czym maksymalnie do 12 godzin na dobę.

W trakcie realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r . o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w  ramach Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, do usług opieki wytchnieniowej, finansowane ze środków publicznych.

O zakwalifikowaniu do programu będzie decydowała:

  1. ocena ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu oraz zakres niezbędnego wsparcia dokonywana na podstawie danych zawartych w Karcie pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM (w przypadku dużej liczby zgłoszeń uczestnicy Programu posiadający tę Kartę będą mieć zapewniony dostęp do usługi opieki wytchnieniowej w pierwszej kolejności -  w przypadku uzyskania wyniku pomiędzy  18 a 75 punktów), 
  2.  kolejność zgłoszeń.

Niezbędne dokumenty:

  1. karta zgłoszenia do Programu
  2. klauzula informacyjna RODO w ramach Programu,  
  3. kserokopia aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionego lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności,
  4. karta pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny - Skala FIM - kartę uzupełnia lekarz rodzinny/ lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/ pielęgniarka.

Dokumenty można składać w kancelarii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (pokój nr 11), ul. Wałowa 30, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30-15.00, drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Elektroniczna Skrzynka Podawcza platformy E-PUAP: /pcpr_wodz/skrytka

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. (32) 455 14 30, (32) 454 71 06  wew. 48, 53. Osoby upoważnione do kontaktu: Agnieszka Jakubiec – Maruszewska, Izabela Mitko.

Nabór do programu  „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023 prowadzony jest od 9 stycznia 2023 roku do 13 stycznia 2023 r.